בלוג

11
יום יום אנו עובדים בקרב אנשים עם צרכים מיוחדים, קשישים, צעירים וילדים. כל אחד מאיתנו בחברת נגיש, בחר לעסוק בתחום מסיבותיו שלו. יש את אותן עובדים החיים עם מוגבלות או עם אנשים עם מגבלה, יש את העובדים שבחרו את התחום העיסוק כי זה ממלא את הנפש ויש כאלה כמוני, מנכ"ל נגיש שהגעתי לעולם הזה במקרה, יש כמובן אלו שיגידו שאין מיקריות בחיים ומקרה הזה, אני רוצה לאמין ומרגיש שהייתה יד מכוונת שהביאה אותי לעסוק בתחום שאני כולי בתוכו בלב ובנפש. אך יש דבר אחד שמייחד את כולנו, את אותה הבנה ואמפטיות למצב של מי שעומד מולינו, ברור לנו הקושי שחיים ברמה יומיומית כל אותם לקוחות המגיעים אלינו ובני משפחותיהם...בעצם חשבתי שברור לי הכל אבל כנראה כל פעם אני מופתע מחדש.


לאמא שלנו מלאו 70 שנה וכל האחים קיבלנו החלטה להפתיע אותה בסוף שבוע באילת, סוף שבוע
5164078
הבחירות בפתח. הנכים שוב בחוץ

ב-22 בינואר נלך לבחירות, ונראה שגם הפעם ההיצע יהיה גדול ומגוון. יש מפלגות מכל הסוגים, הזרמים והצבעים, רק לגשת למדף, להושיט יד ולבחור: מפלגות ערביות, מפלגות של חרדים ספרדיים, ימין, שמאל ציוני, יש מספר מפלגות מרכז, מפלגה של דתיים-לאומיים, חרדים אשכנזים, שמאל ציוני, יש מספר מפלגות חדשות, ולאחרונה פורסם שאפילו מפלגת הגימלאים עושה קאמבק.

ממש חגיגה.

ולצד כל זה, יש מאות אלפים של נכים ואנשים עם מוגבלויות, כולל בני משפחותיהם כמובן ששותפים לאתגר ולמאבק, שגם בסיבוב הבחירות הזה לא יהיו מיוצגים. כאילו מדובר בציבור קטן וקיקיוני, או בבעיה לא מספיק משמעותית. 

שיהיה ברור: לא חייבים להקים מפלגה לטיפול בכל נושא בנפרד, ואולי עדיף שהמפלגות הקיימות, בעיקר הגדולות והחזקות שבהן, יקחו על עצמן לטפל בכל הנושאים. ואכן, ברוב המקרים זה קורה. יש חברי כנסת שמובילים את הטיפול בניצולי השואה, אחרים מתמקדים בתאונות הדרכים, בציבור המתנחלים, בשכבות החלשות ובזכויות סוציאליות, וכן הלאה. אבל
25
המשפחה שוב מאוחדת

הפעם נקדיש את הבלוג למייל שקיבלתי בשבוע שעבר מאסף, תושב אזור השרון בשנות הארבעים לחייו. הדברים שכתב מדברים בעד עצמם:

"שלום לאנשי נגיש, אני שולח לכם את המייל הזה בהתרגשות גדולה פשוט כדי להגיד לכם תודה על המתנה שנתתם לי, ובעצם על הזכות הגדולה שנתתם לי בהענקת מתנה להורים שלי ולילדים שלי.

"כפי שהסברתי לכם בפגישה בינינו, ההידרדרות במצב הבריאותי של אבא שלי בשנים האחרונות גרמה לריחוק הולך וגדל בין המשפחה שלי להורים שלי, דווקא בשנים שהם הכי צריכים אותנו. אמא שלי כבר לא יכולה לבשל ולארח מספר גדול מדי של אנשים, ובגלל השיתוק שאבא שלי קיבל ברגל ימין וכסא הגלגלים שלו הם לא יכולים היו לבוא אלינו, וכך קרה שלמרות שהם גרים במרחק של עשרים דקות נסיעה מאיתנו, נפגשנו מעט מדי.

"חשוב לי להסביר את הרקע: במשך שנים רבות היינו נפגשים מדי סוף שבוע לארוחות משפחתיות גדולות, עם כל הילדים והנכדים, ופתאום
54120
נועם גרשוני. זוכרים?

הוא נכה, צמוד לכסא גלגלים, ואם נהיה כנים עם עצמנו נודה שהוא וחבריו הנכים נמצאים במקום נמוך למדי בסדר העדיפויות הציבורי שלנו. הם נתפסים כחלשים ומסכנים, מקומות ציבוריים רבים חסומים בפניהם בגלל בעיות נגישות, ולא נראה שהנושא מעסיק רבים מדי.

לרגע קצר אחד, לפני פחות מחודש, הוא דווקא זכה לתשומת לב רבה. הוא זכה במדליית זהב בטורניר הטניס באולימפיאדת הנכים, התעטף בדגל ישראל וריגש רבבות כשעיניו דמעו בזמן השמעת ההמנון. ביום ההוא, בדקות האלה, כשהחזקנו בידנו את העיתון היומי עם הצילום שלו במהלך טקס קבלת המדליות, התגאינו בו ובהישגו והרגשנו הכי קרוב אליו.

נועם גרשוני, זוכרים? או נכון יותר לשאול: עדיין זוכרים?

*  *  *         

את צביקה הכרתי אותו כשביצענו מספר עבודות התאמה והנגשה בביתו אחרי תאונת הדרכים שעבר, לפני קצת יותר משלוש שנים. הוא גבר כלבבי, ומאז אנחנו שומרים על קשר. לפני החג הוא נכנס להגיד למרכז שלנו בקניון 'אילון',
453
קוראים לזה הכחשה אנשי מקצוע מכירים זאת היטב: בריאותו של אדם מידרדרת, יציבותו נפגמת, הראייה או השמיעה כבר לא מה שהיו, ולעיתים גם הבלבול תוקף. מדובר בתהליך איטי ומתמשך, מול עיניהם הרואות ודואגות של בני המשפחה, כמעט כולם מודעים למצב – חוץ מהאדם עצמו. אנשים המטופלים בהורים או קרובי משפחה מבוגרים רגילים כבר לשמוע מהם את המשפטים "אני לא צריך את זה", או "זה לזקנים, זה לא בשבילי" או "מה פתאום, אני עומד בסדר במקלחת"?

קוראים לזה הכחשה, והיא גורם התאונות מספר אחת בקרב מבוגרים. והשאלה היא: מה אנחנו, בני המשפחה, עושים נגד זה?

 *  *  * 

שרי, בשנות החמישים לחייה, נכנסה אלינו למתחם בית נגיש בקניון איילון כמעט במקרה. היא תושבת פ"ת שהגיעה לקניות, והשילוט שלנו משך אותה לביקור. אחרי סיור של כחצי שעה במתחם היא התיישבה מולי לכוס קפה. "שני ההורים שלי בסדר יחסית, הם עצמאיים ומתפקדים אבל זה כבר לא זה. שמחתי לראות אצלכם מספר
526430
דברים שרואים מכאן

כל יום לומדים דבר חדש, זה ידוע. מה שאני הופתעתי לגלות בחודש האחרון זה עד כמה לא הייתי מודע לעולמם הפנימי של הנכים ובני משפחותיהם, למרות שנים של עבודה משותפת וקירבה אליהם.

כל חיי עסקתי במכירות ושיווק, תחילה כמנהל מכירות ובהמשך הייתי מנהל המגבית היהודית (קרן היסוד) בוונצואלה ובקריביים. כאיש מקצוע, אני יודע להתחבר לעולמות תוכן רבים, בוודאי כשמדובר בנושא קרוב כל כך ללבי כמו נכים, קשישים ואנשים עם צרכים מיוחדים.

כשהקמתי את "נגיש" עם חזרתי מהשליחות בשנת 2009, ראיתי בזה המשך ישיר לשליחות שלי בדרום אמריקה, אחרי שחלק גדול מהתרומות שגייסתי הופנה לפרוייקטים לאומיים שעוסקים באוכלוסיות אלו. מאז, אני בקשר ישיר עם אנשים עם צרכים מיוחדים ובני משפחותיהם על בסיס יומיומי, ועם עמותות הפועלות בתחום ומייצגות את הקהילה הזו, כך שחשבתי שכבר ראיתי הכל.

עד שבתי בת ה-14 וחצי נאלצה לעבור ניתוח גב.

מדובר היה בטיפול מתוכנן מראש בבעיה מולדת, ולא
784
נגיש למען הקהילה

נגיש הוא המרכז הראשון מסוגו בארץ המספק שירותים בתחום התאמת דיור לנכים, קשישים ואנשים עם צרכים מיוחדים, כולל שיפוצים, אספקת אביזרים וציוד עזר. הקמתי אותו בשנת 2009 אחרי חזרתי משליחות למען המגבית היהודית "קרן היסוד" בדרום אמריקה בשנת 2009, מתוך הרגשת חיבור חזקה מאוד לאותם אנשים.


"אז אתה עמותה? או מלכ"ר, מוסד ללא כוונת רווח?".


את השאלה הזו אני שומע מספר פעמים בשבוע, כאילו סיוע לאוכלוסיה המוחלשת חייב לבוא מהמקום הפילנטרופי. "לא, אנחנו חברה עסקית שפועלת למען אנשים עם צרכים מיוחדים. דווקא בגלל שאנחנו לא תלויים בתקציבים או בתמיכה מבחוץ, אני יודע שנהיה כאן למענם ועבורם עוד הרבה מאוד שנים. היכולת שלנו לסייע להם מקנה לנו סיפוק אדיר, אני נפגש איתם ועם בני משפחותיהם ורואה עד כמה השירותים של נגיש מקלים עליהם".

על מנת להדגיש את המחוייבות שלנו לציבור הנכים, הקשישים, האנשים עם הצרכים המיוחדים ובני משפחותיהם, יזמתי לאחרונה תוספת חשובה
232323232
תודתה של אמא

 כמה אתם מוכנים לשלם על סופשבוע בפריז? או על מסך פלזמה גדול? ארוחה טובה? מכונית ספורט מהירה?

אני בטוח שלא קשה לענות על השאלות האלה. יש לכל אחד מאיתנו את תג המחיר שלו עבור כל אחד מהמוצרים או השירותים האלה ודומים להם. אבל מה המחיר שהיינו מוכנים לשלם כדי שההורים המבוגרים שלנו ישוחחו בטלפון במכשיר מגביר שמיעה, כשהנכדים מתקשרים? או כמה שווה הפחתת רמת כאב בזכות כרית איכותית? ואם קשה לאבא שלנו לקום מכורסת טלוויזיה רגילה כשאין בסביבה מי שיעזור לו ולכן הוא יושב על כסא מטבח פשוט כשהוא צופה בטלוויזיה, כמה כסף היינו משקיעים בכורסת הקמה מודרנית שמסייעת ליושב עליה להתרומם ממנה למצב עמידה?

 

שרון, עורכת דין צעירה, פגשה אותי באירוע חברתי. כששמעה שאני מנכ"ל של חברה המטפלת בנגישות לקשישים, נכים ואנשים עם צרכים מיוחדים, העלתה על פניה חיוך מריר. "הייתי צריכה לפגוש אותך לפני שנה, כשהמצב של אבא שלי הידרדר.
021515415
הביקור של דני

איזה מזל שיש פייסבוק. רק בזכותו גיליתי, לגמרי במקרה, שדני נמצא בארץ לחופשה. החלטתי לשים בצד את העלבון והאכזבה שהוא לא הודיע לי על הגעתו, ומיד התקשרתי אליו. היה כיף לשמוע שוב את קולו, וקבענו שיאסוף אותי בערב ונצא לשבת איפשהו.

כמה מילות רקע: את דני פגשתי לראשונה בשירות הסדיר, ומאז אנחנו חברים טובים. אני עוד זוכר אותו כגבר חסון, גדל גוף, אלא שלחוסר מזלו הוא איבד רגל בתאונת דרכים במסגרת הטיול הגדול למזרח הרחוק אחרי השיחרור, ומאז הוא על כיסא גלגלים. בעשרים השנים האחרונות, אחרי התאונה, הוא הספיק להתחתן, להקים עסק עצמאי מצליח, ומאז החליט לפתח את עסקיו מעבר לים הוא נמצא על הקו בין נתניה לפלורידה, ארה"ב.

בשבע בערב הוא אסף אותי ברכבו. "תשמע, כבר מלא זמן שלא אכלתי חומוס, אבל אני מתכוון לחומוס טוב באמת, כן?. אה, ולצערי נקבעה לי פגישה חשובה הערב, אז יש לנו בערך שעתיים, לא יותר. אוקיי?
sea
גולדסטאר מהחבית. שבת בצהריים. הליכון לאבא

 
את רמי פגשתי בים בקיץ בשנה שעברה, ביום שבת טיפוסי של חודש יוני. הוא חבר של חבר שהצטרף יחד עם משפחתו למפגש אקראי וספונטני שהנשים אירגנו. ישבנו על בירה צוננת ואבטיח ופטפטנו. הוא סיפר לי שהוא עורך דין מצליח המטפל בזכויות יוצרים ובקבלת תמלוגים עבור לקוחותיו, ביניהם לא מעט סלבריטיס. בדיוק השיחה המושלמת לסיטואציה, משהו קליל עם גוון רכילותי, מסקרן. הוא הכניס אותי אל מאחורי הקלעים של עולמו, סיפר על הזמר המצליח ההוא עם התקפי הזעם והלהקה הפופולרית ההיא שבה אחד מחבריה שולט ללא רחם בכל השאר, ועוד זוטות שכאלה. רכילותי, כבר אמרתי.ואז הוא שאל מה אני עושה לפרנסתי. אחרי חצי ליטר גולדסטאר מהחבית, בחום של יותר משלושים מעלות ובלחות גבוהה בהתאם, לא מצאתי את האנרגיות לפרט יותר מדי. "אני בעל חברה המטפלת בנושא נגישות לקשישים, נכים ולאנשים עם


 
קידום_אתרים_באינטרנט